Kresy, Kresy, Kresy

Szczególnie liczącym osiągnięciem w dorobku Klubu było zorganizowanie wypraw kajakowo-turystycznych na Kresy Wschodnie czyli na wschodnie pogranicze dawnej Polski w okresie międzywojennym i dawniej jako część polskiego terytorium państwowego, a obecnie stanowiące fragmenty obszarów państw: Litwy, Białorusi i Ukrainy. Pomysłodawcą spływów na Kresy był wieloletni Komandor Klubu Józef Sroczyński.

Litwa 27.05. – 31.05.2009r.

Dwunastu członków Klubu Kajakowego LOK „Prosna” wiosłowało 3 dni po rzece Uła i Mereczanka by po 100 km wpłynąć na rzekę Niemen w miejscowości Merkine. Trasa wiodła cały czas przez Dżukijski Park Narodowy. Wcześniej uczestnicy spływu zwiedzili Wilno, w tym Ostrą Bramę i cmentarz na Rossie oraz pierwszą stolicę Litwy Troki. W wyprawie uczestniczyli : Józef Sroczyński, Alina Sroczyńska, Piotr Hasiński, Grzegorz Frąszczak, Roman Cieślak, Elżbieta Korzeniewska, Przemysław Banaszak, Halina Błażejak, Leszek Dąbkiewicz, Andrzej Fabiszewski, Piotr Przybył i Maciej Kołodziej.

Białoruś 109.-6.09.2012r.

W spływie na Białorusi uczestniczyło 10 osób. Byli to : Józef Sroczyński, Alina Sroczyńska, Piotr Hasiński, Grzegorz Frąszczak, Maciej Kołodziej, Jakub Stanek, Marcin Tomalak, Dariusz Naskręcki, Hanna Słoma, Zuzanna Słoma.

Wyprawa obejmowała wędrówkę po Nowogródczyźnie i spływ rzeką Mołczadź – 100 km do ujścia do Niemna. Uczestnicy zwiedzili m. innymi miasteczko Mir i Mirski Zamek wpisany na listę UNESCO, Nieśwież – dawną rezydencję Radziwiłłów, Zaosie – miejsce urodzenia  Adama Mickiewicza, jezioro Świteź, Nowogródek. W drodze powrotnej do Polski członkowie wyprawy zatrzymali się w Różanie, gdzie znajdują się ruiny rezydencji Sapiechów i na koniec zwiedzili Twierdzę Brześć.

Ukraina 22.08. – 28.08.2015r.

Na Ukrainę pojechało 12 osób : Józef Sroczyński, Alina Sroczyńska, Grzegorz Frąszczak, Piotr Hasiński, Jakub Stanek, Marcin Tomalak, Ewa Gębala, Rafał Grzęda, Dariusz Naskręcki, Maciej Kołodziej, Grzegorz Kołodziej i Leszek Dąbkiewicz. Pobyt na Ukrainie uczestnicy wyprawy rozpoczęli od zwiedzenia Lwowa, a następnie 4 dni płynęli na katamaranach Dniestrem – drugą, co do wielkości rzeką Ukrainy. Start spływu był w okolicach miejscowości Niżniów, a koniec w miejscowości Uścieczko. To najciekawszy odcinek Dniestru, który płynie głębokim jarem otoczonym stromymi zboczami sięgającymi miejscami nawet 200 metrów nad poziomem wody. Po zakończeniu spływu uczestnicy zwiedzili jar Dżuryn i największy na Podolu wodospad oraz nieistniejące już miejscowość Czerwonogród jedną z najstarszych osad na Podolu, gdzie pozostały już tylko ruiny kościoła Dominikanów i 2 baszty pałacu Ponińskich. W dalszej części wycieczki zwiedzili Skałę Podolską, Kamieniec Podolski  – twierdzę i miasto, twierdzę Chocim oraz Okopy Św. Trójcy, gdzie znajduje się kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Św. Trójcy, ufundowany przez króla Jana III Sobieskiego,  przed kilkoma laty odbudowany i reaktywowany. W drodze powrotnej do Polski wycieczka zatrzymała się jeszcze w Czortkowie, przed wojną polskim mieście – Polacy stanowili w 1931r. ok. 50 % ogółu 19000 mieszkańców, dzisiaj w mieście żyje ok.  30 000 i są to w 90% Ukraincy, 10% mniejszość rosyjska. W mieście funkcjonuje kościół św. Stanisława o.o. Dominikanów z 1919r., aktualnie restaurowany przy wsparciu Polski.

Koniec wyprawy – żegnajcie zamki kresowe, pejzaże Dniestru i Podola. Czekają jeszcze na wodniaków z Pleszewa inne rzeki i miejsca do zwiedzania.