Spływ Klubu Kajakowego LOK PROSNA w Pleszewie
Spływ kajakowy Klubu Kajakowego LOK „Prosna” 12-15.06.2025r. rzekami Rurzycą, Piławą i Dobrzycą.
Rzeki Rurzyca, Piława i Dobrzyca płyną w niedalekiej odległości od siebie i dlatego postanowiono popłynąć każdą z nich i porównać warunki do pływania po nich kajakiem.
Rurzyca to krótka, ale bardzo malownicza i urozmaicona puszczańska rzeczka; prawy dopływ Gwdy, w górnym biegu cykl jezior połączonych krótkimi strugami; dolny tworzą zarówno spokojne odcinki wśród mokradeł i lasu, jak i odcinki bardziej bystre, zarazem płytsze – przy niższych stanach wody mogące wymagać nawet holowania kajaka; najpoważniejsza przeszkoda to przenoska w Krępsku przy pstrągarni. Rurzyca uważana jest za jedną z najczystszych polskich rzek. Szlakiem tym płynął w lipcu 1978 Karol Wojtyła i był to jego ostatni spływ przed wyborem na papieża w dniu 16.10.1978r. Szlak kajakowy rzeki Rurzycy od 1993r. nosi nazwę „Szlaku Kajakowego im. Jana Pawła II” Na szlaku tuż przed końcem Jeziora Krąpsko Średnie na lewym jego brzegu znajduje się Kamień Papieski – w miejscu, w którym kardynał nocował.
Piława prawy, najdłuższy dopływ Gwdy. Zmienna i urokliwa. Płynie przez przepiękne krajobrazowo tereny Pojezierza Drawskiego i Drawski Park Krajobrazowy. W górnym odcinku przepływa przez 8 jezior. Na całej długości płynie wśród lasów. W środkowym odcinku na Równinie Wałeckiej wzdłuż rzeki umocnienia Wału Pomorskiego. W dolnym odcinku mniej lasów, wysokie brzegi, a charakter rzeki urozmaicają podwodne głazy i bystrza. Zachowała dziki, naturalny charakter. Średni spadek 4 m/km. Początek szlaku Sikory, Jezioro Komorze. Koniec szlaku kajakowego Dobrzyca, ujście do Gwdy.
Dobrzyca to niewielka śródleśna rzeka, płynąca przez tzw. Puszczę nad Gwdą, w górnym biegu do Nowej Wsi przeszkodą są liczne zwalone pnie, mielizny i bobrowe tamy; można domniemywać, że gdyby nie te tamy, spływanie tego odcinka byłoby jeszcze bardziej utrudnione, gdyż to dzięki spiętrzeniom bobrowym woda bywa dość głęboka; w środkowym i dolnym biegu przeszkodami są zwalone drzewa i kilka przenosek przy budowlach wodnych; dość bystry nurt i liczne przeszkody zmuszają do ciągłej pracy wiosłem; jedna z najciekawszych rzek puszczańskich w kraju. Dobrzyca jest dopływem Piławy.
W pierwszym dniu spływu popłynęliśmy Rurzycą, trasa spływu wiodła z Trzebieszek do Krępska, w sumie ok. 20 km. Poziom wody był niski i w dolnej części rzeki trzeba było niekiedy wychodzić z kajaka i go holować. Był to najdłuższy i najtrudniejszy etap spływu.
Uczestnicy spływu Rurzycą na starcie w miejscowości Trzebieszki.
W drugim dniu spływu popłynęliśmy Piławą na odcinku ze Szwecji do Zabrodzia ok. 16 km. Początkowo planowaliśmy popłynąć do mostu i stanicy kajakowej na 5,7 km rzeki (długość planowanej trasy 24 km), ale ze względu na zmęczenie po pierwszym dniu spływu etap został skrócony. Rzeką Piławą członkowie Klubu już płynęli w 2016r. Wtedy pokonaliśmy odcinek od Sikor do Szwecji.
Na zakończenie spływu Piławą pierogi w gospodarstwie agroturystycznym w Zabrodziu – pierogi z nadzieniem mięsnym i z nadzieniem kurkowym – jedne i drugie bardzo smaczne.
W trzecim i czwartym dniu spływu płynęliśmy Dobrzycą. Do uczestników spływu dołączyli jeszcze Helena i Marcin. W sobotę z osady Dobrzyca, od drewnianego mostu do przystani szuwary.pl w Rudnicy – długość trasy 13 km. Po drodze, po 5 km od startu, czekała nas przenoska prawa stroną w Golcach przy elektrowni. Kilometr dalej znajdował się wypływ z Jeziora Golce, na które popłynęliśmy aby cieszyć się jego urokiem. Po powrocie na rzekę w drodze do mety minęliśmy jeszcze, położony na prawym brzegu, w Rudnicy park linowy. W niedzielę ostatni dzień spływu pokonaliśmy 12 km. odcinek z Rudnicy do Ostrowca. Rzeka stosunkowo wąska i z licznymi przeszkodami wymagała ciągłego uważnego wiosłowania.
Podczas całego spływu płynęliśmy bez bagaży i nocowaliśmy w jednym miejscu w Zdbicach w ośrodku „Domki po lasem” należącym do firmy szuwary.pl, która wypożyczyła nam kajaki i zapewniła transport uczestników spływu na start każdego etapu spływu i przywóz z mety na nocleg.
Widok na pomost nad Jeziorem Zdbiczno w Zdbicach – miejsce stałego noclegu podczas spływu. Ośrodek „Domki pod lasem”.
Grzegorz z Jakubem na Dobrzycy.
.
Marcin, Darek i Maciej w oczekiwaniu na pozostałych uczestników przed wpłynięciem na Jezioro Golce.
Senior spływu na Dobrzycy w czwartym i ostatnim dniu spływu.
Darek na Dobrzycy – etap Rudnica-Ostrowiec.
Uczestnicy spływu Dobrzycą na trasie z Rudnicy do Ostrowca (niedziela) – na moście 4 km. przed metą w Ostrowcu.